O NÁS
                                                  BENGAL CAT - bengálska mačka


Bengálska mačka je mladé plemeno, ktorého šľachtenie sa začalo len v 60. rokoch 20 storočia v USA.

Cieľom zakladateľky plemena Američanky pani Jean Mill bolo vyšľachtiť mačku, ktorá by sa vzhľadom podobala divokým mačkovitým šelmám a povahou domácim mačkám. Ako primárny predok sa uvádza divoká bengálska mačka a kocúr mačky domácej.

Až vo štvrtej generácii ( F4 ) šľachtenia sa podarilo pani Mill získať jedincov s vhodnými vlastnosťami pre ďaľší chov. Dôkazom vynikajúcich výsledkov jej šľachtiteľskej práce je skutočnosť, že bengálska mačka sa stala najobľúbenejším plemenom v USA.

V roku 1984 uznala TICA ( The International Cat Associacion) ako prvá na svete plemeno bengálskej mačky. Európska organizácia chovateľov ušľachtilých mačiek FIFe ( Fédération Internationale Féline ) uznala toto plemeno až v roku 1998 , ale striebornú farebnú variantu doteraz neuznala.

Zosvetlená farebná varianta bengálskej mačky, ktorej chovu sa venujeme, musí mať ako hlavný rozlišovací znak od klasickej varianty okrem svetlejšej farby srsti aj AKVAMARÍNOVÚ ( modro-zelenú), alebo u snežnej varianty MODRÚ farbu očí.

Chceme zdôrazniť, že bengálska mačka je i napriek svojmu divokému pôvodu veľmi priateľskej a prítulnej povahy, milujúca vodu. Je známa svojím dobrým zdravotným stavom.

______________________________________________________________________________

                                              DON SPHYNX - ruská bezsrstá mačka
Bližšie informácie o tomto novom plemene mačky nájdete na našej webovej stránke www.sdyron.sk
          Naša chovateľská stanica SDYRON*SK sa nachádza v údolí chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy, pod zrúcaninami Košeckého hradu z obdobia r.1560, v dedinke Malé Košecké Podhradie. Malebná scenéria takéhoto prostredia je vhodnou inšpiráciou k chovu tak ušľachtilých tvorov, akými sú mačky.

V súčasnosti je v našej chovateľskej stanici SDYRON*SK nosným programom chov dvoch druhov ušľachtilých plemien mačiek - Bengálska mačka ( BEN n 24 32 ) a ruská bezsrstá mačka Don Sphynx  ( DSP ).
Našou hlavnou zásadou v chove je dávať prednosť kvalite pred kvantitou. Špecializujeme sa na chov zosvetených farebných variant bengálskej mačky a vzácných farebných variant bezsrstej mačky Don Sphynx ( DSP 33 ).
........Bounty Sdyron, SK sa stal dvojnásobným svetovým viťazom v asociáciách WCF aj MMME..........